Foto: Rolf Edlund
Foto: Rolf Edlund
Sanningen om Cypern

SUNDSVALL 2005-11-15 [03:00]

Cypern är inte ockuperat. Det är synd, Göran Johansson, att du i din turkofobi inte redovisar sanningen utan bygger vidare på den grekcypriotiska propagandan vi hört nu i 30 år. Det skriver Anders Arvidsson i en replik på Göran Johanssons inlägg den 10/11.

Du berättar inte att anledningen till Turkiets intervention 1974 var att grekcypriotisk militär och polis stödda av Grekland den 15 juli startade ett inbördeskrig och med våld störtade den sittande (grekcypriotiske) presidenten Makarios samt började att etniskt rensa ön från turkcyprioter. De turkcypriotiska byborna från Tochni, Zyyi, Mari, Marata, Sandallar och Atlilar sörjer fortfarande de sina som brutalt avrättades sommaren 1974.
    I staten Cyperns konstitution, som stadfästes 1959, står bl.a. att det skall finnas tre garantmakter, Storbritannien, Grekland och Turkiet som tillsammans eller var för sig skall "se till att konstitutionen följs och att lag och ordning råder på Cypern".
    Makarios klarade sig undan kuppmakarna och vädjade i FN om hjälp, en hjälp som ingen annan nation hörsammade än Turkiet som alltså i sin egenskap av garantmakt intervenerar och tar upp striden med kuppmakarnas förband. Denna Turkiets legala rätt att ingripa har till och med Atens högsta domstol erkänt i ett mål där domslut avkunnades den 21 mars 1979.
    Du berättar inte att grekcypriotiska förband julen 1963 attackerar turkcypriotiska byar och stadsdelar och att inbördeskriget som följer är anledningen till att FN skickar trupper till ön våren 1964. Utan precis som grekcyprioterna låtsas du som om inte tiden mellan 1964 och 1974 fanns.
    Du som tjänstgjorde 1966 – 1967 bör väl komma ihåg hur turkcyprioterna behandlades under dessa tio år ? Har du glömt vägspärrarna (checkpoints) där grekcypriotisk polis och militär stoppade och trakasserade alla turkcyprioter, vi tjänstgjorde ju tillsammans med dessa utan att kunna ingripa för det ingick inte i FN:s mandat. Har du glömt skillnaden i levnadsstandard mellan de rika välnärda grekcypriotiska och de fattiga turkcypriotiska stadsdelarna.
    Du berättar att Mrs. Louizides tillvaro slogs i spillror den 20 juli 1974. Men ingen berättar om Cemal Boransel, vars tillvaro slagits i spillror av grekcypriotisk aggresion sju gånger mellan 1955 och 1974 innan han fick en fristad utanför Kyrenia hösten 1974. Eller alla andra turkcyprioter med samma erfarenheter.
    Mellan åren 1955– 1964 tvingades cirka 20 000 turkcyprioter i 117 byar att hals över huvud lämna sina hem bortjagade av såväl reguljära grekcypriotiska förband som av terrorister. Under tiden 1964 -1974 tvingades dessa leva som flyktingar i sitt eget land. Du måste komma ihåg dessa flyktingläger. Tält eller skjul hopplockade av vad man kunde få tag på, korrugerad plåt, plankor, presenningar blev bostäder under många år för dessa människor.
    Du berättar inte att förhandlingarna mellan grek- och turkcyprioter sedan 1974 till en mycket väsentlig del har handlat om hur man skall lösa egendomsfrågorna för de som blivit av med hus och hem efter delningen av ön. Förhandlingar som aldrig gett något resultat eftersom grekcyprioterna alltid hävdar att hela ön är deras. Vid staten Cyperns bildande 1960 ägdes en tredjedel av marken av turkcyprioter och turkcypriotiska organ. Norra Cyperns yta motsvarar idag denna tredjedel.
    Du berättar inte om det handelsembargo som grekcyprioterna genomdrivit vilket innebär att turkcyprioterna i princip inte kan exportera någonting och den vägen få en möjlighet att utveckla sin ekonomi. Faktiskt en större orsak till att turkcyprioter tvingas lämna ön för att söka sin utkomst på annat håll än inflyttningen från Turkiet.
    Du nämner inget om de repressalier Apollo hotats med av den grekcypriotiska administrationen ej heller att Apollo bokar om sina resenärer till hotell ägda av turkcyprioter efter dessa hot.
    Helt säkert är nog grekcyprioternas avsikt att "återförena" ön det har den hela tiden sedan 1963 varit, men enbart på deras villkor, turkcyprioterna är och skall vara en minoritet utan talan om dom inte försvinner från ön.
    Våldet som delade Nicosia, det var grekcyprioternas attack på den turkiska delen av staden julen 1963. När de första brittiska styrkorna gick in i sin egenskap av garantmakt beslöts att dela den i en grek- och en turkcypriotisk del, det som blev Green Line så huvudstaden hade varit delad i tio år innan händelserna 1974.
    Varför var grekcyprioterna så negativa till den s.k. Annan-planen som verkligen föreslog en lösning en gång för alla på problemet Cypern att dom i folkomröstningen förra året svarade nej, när turkcyprioterna, som skulle ha förlorat mest på planens genomförande, svarade ja? Var det därför att man inte skulle få makten över hela ön?
    Varför ställer EU- parlamentet nu så hårda krav på Turkiet i denna fråga när man inte ställde det till Cypern i deras medlemsförhandlingar? Kan det bero på att EU inte vill ha Turkiet med i unionen?
    Det är roligt att även du upptäckt att norra delen av Cypern inte alls är omöjligt att besöka och är ett paradis jämfört med andra turistorter. Men är det inte snart dags för er politiker att sluta använda grekcypriotiska argument i denna fråga och i stället sätta er in i problematiken och hjälpa turkcyprioterna till ett fullvärdigt liv inte bara i EU utan i hela världen.
    Anders Arvidsson
    Sundsvall
    Tjänstgjorde i FN-styrkorna på Cypern 1964 - 1965
   

Debattredaktör:

Kjell Carnbro
060-197150
kjell.carnbro@st.nu